Jak działa pożyczka prywatna pod weksel?

pożyczki prywatne pod weksel

Szukając pożyczki gotówkowej można trafić na wiele ofert od prywatnych inwestorów. Zawsze warto rozważyć kilka opcji, zanim wybierzemy tę jedną. Prywatne pożyczki pod weksel są znane już od dawna, choć w dobie szybkich pożyczek przez Internet mogły zostać zapomniane. Tak naprawdę weksel to alternatywa dla umów cywilno-pranych, które stosuje się przy udzielaniu pożyczek. Jednak większość inwestorów prywatnych wciąż bazuje na wekslu, jako zabezpieczeniu pożyczki.

Pożyczki prywatne pod weksel – jak to działa?

Pożyczka prywatna to choćby ta udzielana nam przez rodzinę. Jednakże pożyczając od najbliższych krewnych, możemy liczyć na ich zaufanie. Prywatny inwestor musi mieć jednak potwierdzenie, że oddamy pieniądze w wyznaczonym czasie. Tym zabezpieczeniem jest właśnie weksel. Warto wiedzieć, że weksel to tak zwany papier wartościowy, który ma kilka funkcji. Są to:

  • funkcja obiegowa,
  • funkcja płatnicza,
  • funkcja refinansowa,
  • funkcja kredytowa,
  • funkcja gwarancyjna.

Z tego powodu jest tak często stosowany, jako zabezpieczenie przy pożyczkach prywatnych. Mają tu zastosowanie funkcje zabezpieczenia transakcji do spłacenie pożyczki w odpowiednim terminie. Ten papier wartościowy stosuje się jako dowód zawarcia transakcji i istnienia zobowiązania. Weksel może też dokumentować koszty uzyskanej pożyczki pod weksel, a więc może być dowodem w sprawie, jeśli pojawią się komplikacje czy niedomówienia. Tak samo jak umowa cywilno-prawna.

Czy pożyczka na weksel jest legalna?

Można powiedzieć, że pożyczki prywatne pod weksel są owiane wieloma mitami. Wbrew powszechnej opinii takie zabezpieczenie pożyczki jest tak samo legalne, jak spisanie umowy cywilno-prawnej. Istnieje nawet osobne prawo wekslowe w formie dokumentu wydanego w dniu 28 kwietnia 1936 roku. Według prawa weksle zaczyna obowiązywać w momencie zobowiązania się pożyczkobiorcy do oddania pożyczonej kwoty. Dlatego na wekslu musi znaleźć się podpis pożyczkobiorcy. Dopiero w tym momencie weksel nabiera ważności i czyni go to dowodem zawarcia umowy między stronami i zarazem papierem wartościowym. Dobrze jest jednak wiedzieć, że pożyczkodawca może sprzedać weksel innemu wierzycielowi. Jednak sama treść umowy np. czas i kwota spłaty nie podlegają zmianie.

Kto może ubiegać się o pożyczkę prywatną pod weksel?

Tak naprawdę istnieje tu jedno ograniczenie. Umowa wekslowa może być zawarta tylko między dwoma osobami prywatnymi. A zatem inwestor, który udziela pożyczki, jak i pożyczkobiorca muszą być osobą fizyczną. Nie może to być pożyczka udzielana przez firmę. Starać się o ten typ pożyczki może każda osoba, która potrzebuje pożyczyć pieniądze, ale nie chce albo nie może wziąć klasycznej pożyczki gotówkowej lub kredytu w banku. Ponadto jest to też pożyczka kierowana do osób, które mają już zadłużenie w innych instytucjach i nie chcą mieć sprawdzanych baz. Osoba prywatna nie ma dostępu choćby do BIK, a więc nie ma możliwości zweryfikować wiarygodności pożyczkobiorcy, Dlatego zabezpieczeniem jest weksel.

Umowa wekslowa – co musi zawierać?

Żeby weksel został uznany za ważny musi zawierać konkretne informacje. Przede wszystkim wpisane są na nim dane osobowe, data zawarcia umowy i własnoręczne podpisy obu stron zawierających umowę. Podaje się również termin i formę spłaty. Weksel może opiewać na dowolną kwotę. Nie ma ustalonego minimum i maksimów, dlatego kwota na wekslu powinna odpowiadać indywidualnym ustaleniom między inwestorem, a pożyczkobiorcą. Jeśli sami nie mamy pewności czy weksel jest dobrze sporządzony warto poczekać z podpisem, aż ktoś bardziej obeznany sprawdzi dla nas  jego treści. 

2 myśli na “Jak działa pożyczka prywatna pod weksel?”

  1. Pingback: Jak znaleźć prywatnego inwestora udzielającego pożyczek pod weksel? - pozyczkapodweksel.pl

  2. Pingback: Szybka pożyczka pod weksel - gdzie szukać? - pozyczkapodweksel.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *